2017 GNAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
Thu., Feb. 23 Rivier 3 Fisher 12 Final
  @ NEBC Field #2 (Northborough, Mass.)
Fri., Feb. 24 Norwich   Cairn   12:00 PM
  Norwich   Cairn   2:30 PM
Sat., Feb. 25 Norwich   Wesley   12:00 PM
  Albertus Magnus   Mt. St. Mary (N.Y.)   12:00 PM
  Norwich   Wesley   3:00 PM
Mon., Feb. 27 Johnson & Wales (RI)   York (Pa.)   6:00 PM
  Ripken Complex @ Myrtle Beach, S.C.
Tue., Feb. 28 Johnson & Wales (RI)   York (Pa.)   12:00 PM
  Pelican Stadium @ Myrtle Beach, S.C.
Thu., Mar. 02 Johnson & Wales (RI)   John Jay   TBA
  @ Myrtle Beach, SC
Fri., Mar. 03 Johnson & Wales (RI) 0 Fredonia 0 TBA
Sat., Mar. 04 Johnson & Wales (RI)   Manhattanville   TBA
  @ Myrtle Beach, SC
  Lasell   Mass.-Boston   12:00 PM
  Anna Maria   Lakeland   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Norwich   Bard   12:30 PM
  Norwich   Bard   3:00 PM
Sun., Mar. 05 WPI   Saint Joseph's (Me.)   10:00 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #3 @ Auburndale, FL
  Saint Joseph's (Me.)   WPI   12:30 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #3 @ Auburndale, FL
  Swarthmore   Rivier   3:00 PM
  2017 Gene Cusic Classic @ Fort Myers, Fla.
Mon., Mar. 06 Pitt.-Greensburg   Saint Joseph's (Me.)   9:00 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #5 @ Auburndale, Fla.
  Rivier   Elms   3:00 PM
  2017 Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla. (PDC #3)
Tue., Mar. 07 Coe   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #4 @ Auburndale, Fla.
  Anna Maria   Haverford   3:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Ft. Myers, Fla.
Wed., Mar. 08 Anna Maria   Pitt.-Bradford   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Alvernia   Rivier   9:00 AM
  Player Development Complex (Field #3) @ Fort Myers, Fla. (Gene Cusic Classic)
  Coast Guard   Anna Maria   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
Thu., Mar. 09 Rhode Island Col.   Saint Joseph's (Me.)   12:30 PM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes #1 @ Winter Haven, Fla.
  Rhode Island Col.   Saint Joseph's (Me.)   3:00 PM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes #1 @ Winter Haven, Fla.
  Rivier   Hiram   3:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
Fri., Mar. 10 Anna Maria   Merchant Marine   9:00 AM
  Saint Joseph's (Me.)   Salve Regina   9:00 AM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes Stadium @ Winter Haven, Fla.
  Suffolk   St. John Fisher   9:15 AM
  @ Auburndale, Fla
  Dominican (Ill.)   Rivier   12:00 PM
  2017 Gene Cusic Classic @ Fort Myers, Fla.
  Dominican (Ill.)   Rivier   3:00 PM
  2017 Gene Cusic Classic @ Fort Myers, Fla.
Sat., Mar. 11 Ill. Wesleyan   Saint Joseph's (Me.)   9:00 AM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes #5 @ Winter Haven, Fla.
  Norwich   Delaware Valley   9:30 AM
  @ (Neutral)
  Lasell   Worcester St.   11:00 AM
  Johnson & Wales (RI)   Mass. Maritime   12:00 PM
  Norwich   Delaware Valley   12:00 PM
  @ (Neutral)
  Lasell   Worcester St.   1:00 PM
  Suffolk   Ramapo   2:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Johnson & Wales (RI)   Mass. Maritime   2:30 PM
Sun., Mar. 12 Montclair St.   Suffolk   9:00 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Norwich   Westminster (Pa.)   12:00 PM
  @ (Neutral)
  Norwich   Westminster (Pa.)   2:30 PM
  @ (Neutral)
Mon., Mar. 13 Dickinson   Suffolk   12:45 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Alfred St.   Albertus Magnus   6:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC - Cal Ripken Experience
  Albertus Magnus   Alfred St.   8:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC - Cal Ripken Experience
Tue., Mar. 14 Emory & Henry   Albertus Magnus   12:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Suffolk   Rochester Inst.   12:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Emory & Henry   Albertus Magnus   2:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Lasell   Old Westbury   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Rivier   Clark University   3:30 PM
Wed., Mar. 15 Lasell   Wis.-Stout   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Lancaster Bible   Albertus Magnus   12:00 PM
  @ Ripken Experience
  Rivier   Worcester St.   3:00 PM
  NEBC | Northborough, Mass.
  Suffolk   Gordon   4:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Albertus Magnus   Wells   6:00 PM
  @ Cal Ripken Experience; Myrtle Beach, S.C.
Thu., Mar. 16 Wis. Lutheran   Lasell   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Washington (Mo.)   Suffolk   10:00 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Marywood   Norwich   11:00 AM
  @ (Neutral)
  Wis. Lutheran   Lasell   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Norwich   Marywood   1:30 PM
  @ (Neutral)
  Anna Maria   Eastern Nazarene   3:00 PM
  Lancaster Bible   Albertus Magnus   3:00 PM
  @ Ripken Experience
  Lancaster Bible   Albertus Magnus   5:00 PM
  @ Ripken Experience
  Anna Maria   Eastern Nazarene   5:30 PM
Fri., Mar. 17 Norwich   Gettysburg   10:00 AM
  @ Vero Beach, Fla
  Gettysburg   Norwich   12:30 PM
  @ Vero Beach, Fla
  Rutgers-Camden   Suffolk   12:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Me.-Presque Isle   Anna Maria   2:30 PM
  Johnson & Wales (RI)   Coast Guard   3:00 PM
Sat., Mar. 18 Lasell   Bethel (Minn.)   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Suffolk   TCNJ   12:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Wentworth   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Lasell   Bethel (Minn.)   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Me.-Presque Isle   Anna Maria   5:30 PM
  Me.-Presque Isle   Anna Maria   7:30 PM
Sun., Mar. 19 Lasell   Augustana (Ill.)   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Me.-Presque Isle   Anna Maria   10:00 AM
  Me.-Presque Isle   Anna Maria   12:00 PM
  Rhode Island Col.   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
Tue., Mar. 21 Bridgewater St.   Suffolk   3:30 PM
  Anna Maria   Newbury College   3:30 PM
  Rivier   Eastern Nazarene   4:00 PM
Wed., Mar. 22 Johnson & Wales (RI)   Curry   3:30 PM
  New England Col.   Albertus Magnus   3:30 PM
  New England Col.   Albertus Magnus   6:00 PM
Thu., Mar. 23 Suffolk   MIT   3:30 PM
Fri., Mar. 24 Thomas (ME)   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes #1 @ Winter Haven, Fla.
  Mass.-Dartmouth   Johnson & Wales (RI)   3:00 PM
Sat., Mar. 25 Colby-Sawyer   Lasell   12:00 PM
  Westfield St.   Albertus Magnus   12:00 PM
  Suffolk   Mass.-Boston   12:00 PM
  Norwich   Husson   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Keene St.   1:00 PM
  Colby-Sawyer   Lasell   2:00 PM
  Worcester St.   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  RussMatt Invitational - Chain of Lakes Stadium @ Winter Haven, Fla.
  Westfield St.   Albertus Magnus   2:30 PM
  Suffolk   Mass.-Boston   3:00 PM
  Norwich   Husson   3:30 PM
Sun., Mar. 26 Benedictine (IL)   Saint Joseph's (Me.)   10:00 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #4 @ Auburndale, Fla.
  Norwich   Me.-Presque Isle   11:00 AM
  @ Husson
  Rivier   Emerson   12:00 PM
  Anna Maria   Clark University   12:00 PM
  Albertus Magnus   Mitchell   12:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Eastern Conn. St.   1:00 PM
  Rhode Island Col.   Suffolk   1:00 PM
  Norwich   Me.-Presque Isle   1:30 PM
  @ Husson
  Albertus Magnus   Mitchell   2:00 PM
  Anna Maria   Clark University   2:30 PM
Tue., Mar. 28 Fitchburg St.   Anna Maria   2:30 PM
  @ New England Baseball Complex
  Johnson & Wales (RI)   Mitchell   3:30 PM
  Eastern Nazarene   Lasell   7:00 PM
  Rivier   Fisher   7:00 PM
Wed., Mar. 29 Gordon   Saint Joseph's (Me.)   3:30 PM
  Coast Guard   Albertus Magnus   3:30 PM
  Suffolk   Salem St.   3:30 PM
Thu., Mar. 30 Rivier   Newbury College   3:30 PM
  @ Northborough, Mass.
  Daniel Webster   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Husson   4:00 PM
  Anna Maria   Elms   7:30 PM
Fri., Mar. 31 Johnson & Wales (RI)   Babson   3:00 PM
Sat., Apr. 01 Anna Maria   Johnson & Wales (RI)   12:00 PM
  Rivier   Lasell   12:00 PM
  Albertus Magnus   Suffolk   1:00 PM
  Norwich   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Rivier   Lasell   2:00 PM
  Anna Maria   Johnson & Wales (RI)   2:30 PM
  Norwich   Saint Joseph's (Me.)   3:30 PM
  Albertus Magnus   Suffolk   3:30 PM
Sun., Apr. 02 Anna Maria   Westfield St.   12:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   12:00 PM
  Norwich   MCLA   1:00 PM
  Dean   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  MIT   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Anna Maria   Westfield St.   2:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   2:30 PM
  Framingham St.   Lasell   3:00 PM
  Norwich   MCLA   3:30 PM
Mon., Apr. 03 Plymouth St.   Saint Joseph's (Me.)   3:00 PM
Tue., Apr. 04 Saint Joseph's (Me.)   Colby   4:00 PM
  Becker   Lasell   7:00 PM
  Eastern Nazarene   Rivier   7:05 PM
Wed., Apr. 05 Castleton   Anna Maria   3:00 PM
  Plymouth St.   Albertus Magnus   3:30 PM
  Suffolk   Wheaton (Mass.)   3:30 PM
  Norwich   Gordon   4:00 PM
  Wesleyan (Conn.)   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Plymouth St.   Albertus Magnus   6:00 PM
Thu., Apr. 06 Lasell   Lesley   2:30 PM
  @ New England Baseball Complex Field 2
  Bridgewater St.   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Endicott   Suffolk   4:00 PM
  Husson   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Daniel Webster   Rivier   7:05 PM
  Holman Stadium
Sat., Apr. 08 Lasell   Saint Joseph's (Me.)   12:00 PM
  Albertus Magnus   Anna Maria   12:00 PM
  Norwich   Suffolk   1:00 PM
  Rivier   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Lasell   Saint Joseph's (Me.)   2:30 PM
  Albertus Magnus   Anna Maria   2:30 PM
  Norwich   Suffolk   3:30 PM
  Rivier   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
Sun., Apr. 09 Norwich   Albertus Magnus   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Suffolk   Rivier   1:05 PM
  Norwich   Albertus Magnus   2:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Suffolk   Rivier   3:35 PM
  Anna Maria   Lasell   5:00 PM
  Anna Maria   Lasell   7:00 PM
Tue., Apr. 11 Suffolk   Curry   3:30 PM
  Norwich   Castleton   3:30 PM
  Lasell   Nichols   3:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Endicott   4:00 PM
  Fitchburg St.   Rivier   7:05 PM
Wed., Apr. 12 Mt. St. Vincent   Albertus Magnus   3:30 PM
  Anna Maria   Becker   4:00 PM
  Suffolk   Eastern Conn. St.   4:00 PM
  Mt. St. Vincent   Albertus Magnus   6:00 PM
Thu., Apr. 13 Southern Me.   Saint Joseph's (Me.)   3:00 PM
  MCLA   Anna Maria   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Mass. Maritime   Suffolk   4:00 PM
  Emerson   Rivier   7:15 PM
Fri., Apr. 14 Me.-Presque Isle   Rivier   11:30 AM
  Saint Joseph's (Me.)   Nichols   2:00 PM
  Roger Williams   Johnson & Wales (RI)   3:00 PM
Sat., Apr. 15 Saint Joseph's (Me.)   Albertus Magnus   12:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Lasell   12:00 PM
  Rivier   Norwich   1:00 PM
  Anna Maria   Suffolk   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Lasell   2:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Albertus Magnus   2:30 PM
  Anna Maria   Suffolk   3:30 PM
  Rivier   Norwich   3:30 PM
Mon., Apr. 17 Suffolk   Babson   11:00 AM
  Albertus Magnus   Mt. St. Mary (N.Y.)   4:00 PM
  Daniel Webster   Saint Joseph's (Me.)   5:00 PM
Tue., Apr. 18 Norwich   Southern Vt.   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Salve Regina   3:30 PM
  Endicott   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Western New Eng.   Suffolk   4:00 PM
  Lesley   Rivier   7:05 PM
Wed., Apr. 19 Lasell   MCLA   3:00 PM
  Joe Wolfe Field
  Colby-Sawyer   Norwich   3:30 PM
  Bates   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Lasell   MCLA   5:30 PM
  Joe Wolfe Field
  Newbury College   Albertus Magnus   7:00 PM
Thu., Apr. 20 Lasell   Dean   3:30 PM
  Plymouth St.   Rivier   7:05 PM
Fri., Apr. 21 Johnson & Wales (RI)   Framingham St.   3:30 PM
  Curry   Suffolk   4:00 PM
Sat., Apr. 22 Lasell   Albertus Magnus   12:00 PM
  Suffolk   Saint Joseph's (Me.)   12:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Norwich   1:00 PM
  Rivier   Anna Maria   1:00 PM
  Suffolk   Saint Joseph's (Me.)   2:30 PM
  Lasell   Albertus Magnus   2:30 PM
  Rivier   Anna Maria   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Norwich   3:30 PM
Sun., Apr. 23 Anna Maria   Norwich   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Albertus Magnus   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Rivier   1:05 PM
  Lasell   Suffolk   3:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Albertus Magnus   3:30 PM
  Anna Maria   Norwich   3:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Rivier   3:35 PM
  Lasell   Suffolk   5:30 PM
Tue., Apr. 25 Plattsburgh St.   Norwich   3:00 PM
  Bowdoin   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Plattsburgh St.   Norwich   5:30 PM
  Daniel Webster   Rivier   7:05 PM
  Holman Stadium
Wed., Apr. 26 WPI   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
  Western Conn. St.   Albertus Magnus   3:30 PM
  Mass.-Boston   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Western Conn. St.   Albertus Magnus   6:00 PM
  Newbury College   Lasell   7:00 PM
Thu., Apr. 27 Nichols   Saint Joseph's (Me.)   3:00 PM
  Mass.-Dartmouth   Suffolk   4:00 PM
  Fisher   Rivier   7:05 PM
Fri., Apr. 28 Johnson & Wales (RI)   Bridgewater St.   3:30 PM
Sat., Apr. 29 Saint Joseph's (Me.)   Anna Maria   12:00 PM
  Suffolk   Johnson & Wales (RI)   12:00 PM
  Lasell   Norwich   1:00 PM
  Albertus Magnus   Rivier   1:05 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Anna Maria   2:30 PM
  Suffolk   Johnson & Wales (RI)   2:30 PM
  Lasell   Norwich   3:30 PM
  Albertus Magnus   Rivier   3:35 PM
Sun., Apr. 30 Suffolk   Endicott   1:00 PM
Mon., May. 01 Salve Regina   Suffolk   4:00 PM