2017 GNAC Men's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
Tue., Aug. 29 Fitchburg St. #   Rivier   7:00 PM
Wed., Aug. 30 Bunker Hill Community College   Emmanuel   3:00 PM
  Scrimmage
Fri., Sep. 01 Mount Ida 0 Drew 6 Final
  Colby-Sawyer 0 Johnson & Wales (RI) 2 Final
  Nichols 2 Anna Maria 2 Final - 2OT
  Springfield 9 Lasell 1 Final
  Southern Vt. 0 Norwich 2 Final
  Cadet Kickoff Classic
  Saint Joseph's (Me.) 1 Husson 0 Final
Sat., Sep. 02 Mass. Maritime 1 Suffolk 2 Final
  Rivier 0 Me.-Farmington 1 Final
  Wentworth 2 Norwich 0 Final
  Cadet Kickoff Classic
  Nichols 2 Albertus Magnus 3 Final
  Emmanuel 1 Emerson 2 Final
  Regis (Mass.) 3 Eastern Nazarene 0 Final
Sun., Sep. 03 Saint Joseph's (Me.) 5 U. of New England 0 Final
  Lesley 1 Mount Ida 2 Final
  Framingham St. 3 Suffolk 2 Final
  Dean College 4 Anna Maria 1 Final
  Salve Regina 0 Johnson & Wales (RI) 1 Final
  Rivier 3 Wheelock 2 Final - OT
Mon., Sep. 04 Emmanuel 2 Pine Manor 2 Final - 2OT
Wed., Sep. 06 Roger Williams 2 Mount Ida 1 Final
  Lesley 2 Regis (Mass.) 1 Final - OT
  Suffolk 5 Emerson 2 Final
  Coast Guard   Johnson & Wales (RI)   Postponed
  Rescheduled date TBA
  Southern Vt. 1 Anna Maria 3 Final
  Middlebury 3 Norwich 1 Final
Thu., Sep. 07 Curry 6 Lasell 1 Final
  Albertus Magnus 0 Westfield St. 2 Final
Sat., Sep. 09 Regis (Mass.) * 3 Anna Maria 2 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 1 Johnson & Wales (RI) 0 Final
  Roger Williams 4 Emmanuel 0 Final
  Staten Island 3 Lasell 1 Final
  Albertus Magnus * 2 Suffolk 1 Final
  Rivier * 0 Norwich 4 Final
Sun., Sep. 10 Clark University   Rivier   Cancelled
Mon., Sep. 11 Emmanuel 3 Newbury College 4 Final - OT
  Albertus Magnus 3 Hunter 1 Final
  Wheelock 0 Mount Ida 5 Final
Wed., Sep. 13 Norwich 0 Plattsburgh 4 Final
  Becker 0 Mount Ida 3 Final
  Southern Vt. 2 Lasell 3 Final
  Anna Maria 0 Eastern Conn. St. 2 Final
  Nevers Field (grass)
  Me.-Farmington 0 Saint Joseph's (Me.) 4 Final
  Rivier 0 Trinity (Conn.) 6 Final
  Make-up from 9/5
  Emmanuel 0 Wentworth 5 Final
  Regis (Mass.) 2 Fitchburg St. 1 Final - 2OT
  Johnson & Wales (RI) 2 Endicott 1 Final
Sat., Sep. 16 Regis (Mass.) * 4 Albertus Magnus 3 Final - OT
  Mount Ida * 0 Suffolk 3 Final
  Norwich * 0 Saint Joseph's (Me.) 0 Final - 2OT
  Anna Maria * 1 Lasell 2 Final
  Emmanuel * 0 Rivier 0 Final - 2OT
Sun., Sep. 17 Rivier 0 Pine Manor 3 Final
Mon., Sep. 18 Roger Williams 3 Regis (Mass.) 0 Final
  Lasell 0 Nichols 6 Final
  Johnson & Wales (RI) 2 Plymouth St. 1 Final - OT
Tue., Sep. 19 Mitchell 2 Albertus Magnus 1 Final - 2OT
  Bowdoin 0 Saint Joseph's (Me.) 1 Final
  Lasell * 1 Emmanuel 3 Final
Wed., Sep. 20 Suffolk * 0 Johnson & Wales (RI) 1 Final
  Norwich * 3 Anna Maria 1 Final
  Rivier 1 Fitchburg St. 2 Final
Thu., Sep. 21 Mount Ida * 2 Regis (Mass.) 1 Final - OT
  Purchase 0 Albertus Magnus 1 Final
Fri., Sep. 22 Emmanuel * 0 Norwich 0 Final - 2OT
Sat., Sep. 23 Lasell * 0 Mount Ida 2 Final
  Johnson & Wales (RI) * 1 Rivier 0 Final
  Regis (Mass.) * 3 Suffolk 1 Final
  Albertus Magnus * 0 Saint Joseph's (Me.) 7 Final
Sun., Sep. 24 Anna Maria   Curry   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Roger Williams   1:00 PM
Mon., Sep. 25 Lasell   Framingham St.   4:00 PM
Tue., Sep. 26 Castleton   Norwich   7:00 PM
Wed., Sep. 27 Regis (Mass.)   Becker   4:00 PM
  Anna Maria *   Saint Joseph's (Me.)   5:00 PM
  Suffolk   MIT   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Emmanuel   7:00 PM
  Albertus Magnus *   Mount Ida   7:00 PM
Sat., Sep. 30 Emmanuel   Lesley   1:00 PM
  Norwich *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Anna Maria *   Albertus Magnus   3:30 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Suffolk   4:00 PM
  Lasell *   Regis (Mass.)   5:00 PM
  Rivier *   Mount Ida   7:00 PM
Sun., Oct. 01 Lesley   Rivier   6:00 PM
Mon., Oct. 02 Lasell   Westfield St.   7:00 PM
Wed., Oct. 04 Norwich   Plymouth St.   3:30 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Regis (Mass.)   4:00 PM
  Lasell *   Rivier   5:30 PM
  Suffolk *   Anna Maria   6:30 PM
  Albertus Magnus *   Emmanuel   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Mount Ida   7:00 PM
Sat., Oct. 07 Mount Ida *   Anna Maria   12:00 PM
  Suffolk *   Emmanuel   12:00 PM
  Lasell *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Rivier *   Saint Joseph's (Me.)   1:30 PM
  Johnson & Wales (RI)   Elms   4:30 PM
  Regis (Mass.) *   Norwich   6:00 PM
Mon., Oct. 09 Keene St.   Lasell   3:30 PM
Tue., Oct. 10 Albertus Magnus   Western Conn. St.   7:00 PM
Wed., Oct. 11 Johnson & Wales (RI) *   Regis (Mass.)   4:00 PM
  Mount Ida   Fisher   6:00 PM
  Mass. Maritime   Anna Maria   6:00 PM
  Lasell *   Norwich   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Emmanuel   7:00 PM
  Suffolk *   Rivier   7:30 PM
Sat., Oct. 14 Pine Manor   Regis (Mass.)   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Lasell   12:00 PM
  Mount Ida *   Emmanuel   12:00 PM
  Anna Maria *   Johnson & Wales (RI)   2:30 PM
  Norwich *   Suffolk   4:00 PM
  Rivier *   Albertus Magnus   6:00 PM
  Homecoming
Sun., Oct. 15 Saint Joseph's (Me.)   Maine Maritime   4:30 PM
Mon., Oct. 16 Mass.-Boston   Emmanuel   7:00 PM
  Boston, Mass.
Tue., Oct. 17 Suffolk *   Lasell   3:00 PM
  Rivier *   Regis (Mass.)   5:00 PM
Wed., Oct. 18 Emmanuel *   Anna Maria   4:00 PM
  Southern Me.   Saint Joseph's (Me.)   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Albertus Magnus   7:00 PM
  Norwich *   Mount Ida   7:00 PM
Sat., Oct. 21 Anna Maria *   Rivier   1:00 PM
  Emmanuel *   Regis (Mass.)   1:30 PM
  Mount Ida *   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  Lasell *   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Albertus Magnus *   Norwich   7:30 PM
Sun., Oct. 22 Suffolk   Lesley   9:00 AM
  @ Danehy Park, Cambridge
  Anna Maria   WPI   1:00 PM
Mon., Oct. 23 Albertus Magnus   Brooklyn   4:00 PM
  Regis (Mass.)   Emerson   6:00 PM
  Johnson St.   Norwich   7:00 PM
Tue., Oct. 24 Lasell   Eastern Conn. St.   3:00 PM
  Nevers Field (grass)
  Mount Ida   Pine Manor   3:00 PM
  Rhode Island Col.   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Rivier   New England Col.   6:00 PM
  Fitchburg St.   Suffolk   7:00 PM
Wed., Oct. 25 Saint Joseph's (Me.)   Keene St.   7:00 PM
  Emmanuel   WPI   7:00 PM
# Exhibition
* Conference