2017-18 GNAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
Wed., Nov. 15 Saint Joseph's (Me.) 80 Maine Maritime 53 Final
  Anna Maria 54 Becker 57 Final
  Newbury College 70 Mount Ida 82 Final
  Rivier 47 Plymouth St. 67 Final
  Boys & Girls Club Classic @ NHTI, Concord, N.H.
  Mitchell 41 Albertus Magnus 71 Final
  Norwich 31 Vermont 75 Final
  Suffolk 50 Salve Regina 52 Final
  Lasell 62 Wentworth 54 Final
  St. Joseph (Conn.) 79 Bay Path 36 Final
Thu., Nov. 16 Lesley 62 Lasell 69 Final
Fri., Nov. 17 Rivier 24 Mass.-Dartmouth 103 Final
  Ave Maria 95 Anna Maria 38 Final
  Regis (Mass.) 50 MIT 62 Final
  Tufts University Invitational @ Medford, Mass. (Cousens Gym)
  St. Joseph's (Brkln) 45 Suffolk 90 Final
  @ Mahwah, NJ - Bradley Center
  Saint Joseph's (Me.) 64 Babson 81 Final
  Keene State Tip-Off Tournament @ Keene, N.H.
  Simmons 42 Vassar 68 Final
  Vassar Tip-Off Tournament
  St. Joseph (Vt.) 68 St. Joseph (Conn.) 76 Final
  20th Annual USJ Tip-Off Tournament
  Wheelock 58 Mount Ida 69 Final
  Mustang Classic
  Norwich 34 Colby-Sawyer 49 Final
  @ Bridgewater, Mass.
  Albertus Magnus 63 Widener 70 Final
  Drew University Tip-Off Tournament @ Madison, N.J. - Baldwin Gymnasium
Sat., Nov. 18 Mass.-Boston 90 Rivier 24 Final
  @ Dartmouth, Mass. - Tripp Athletic Center
  Saint Joseph's (Me.) 76 Keene St. 71 Final - OT
  KSC Tip-Off Tournament Consolation
  Norwich 44 Endicott 55 Final
  The Cave Classic @ Bridgewater, Mass.
  Albertus Magnus 79 Wilson 63 Final
  Drew University Tip-off Tournament @ Madison, N.J. - Baldwin Gymnasium
  Wellesley 68 Simmons 39 Final
  @ Poughkeepsie, NY (AFC)
  Suffolk 60 Ramapo 55 Final
  Newbury College 60 St. Joseph (Conn.) 54 Final
  20th Annual USJ Tip-Off Tournament - Championship
  Regis (Mass.) 41 Tufts 81 Final
  Tufts University Tip-Off Tournament
  Dean College 64 Mount Ida 68 Final
  Mustang Classic
  Johnson & Wales (RI) 63 William Smith 78 Final
  NYU Tip Off Tournament @ Manhattan, NY (Sportsplex)
  Yeshiva 18 Emmanuel 100 Final
  Emmanuel College Tip-Off Classic
Sun., Nov. 19 Mt. Aloysius 58 Johnson & Wales (RI) 65 Final
  NYU Tip Off Tournament @ Manhattan, NY (Sportsplex)
  Wm. Paterson 83 Emmanuel 70 Final
  Emmanuel College Tip-Off Classic
Tue., Nov. 21 Clark University 65 Anna Maria 48 Final
  Mount Ida 70 Bay Path 44 Final
  Brandeis 66 Emmanuel 55 Final
  Saint Joseph's (Me.) 84 Me.-Farmington 57 Final
  Colby-Sawyer 63 Suffolk 51 Final
  Framingham St. 59 Lasell 46 Final
  Lesley 43 St. Joseph (Conn.) 67 Final
  Simmons 47 Wellesley 66 Final
  Curry 53 Johnson & Wales (RI) 68 Final
  Regis (Mass.) 81 Westfield St. 106 Final
  Albertus Magnus 87 Medgar Evers 48 Final
Sun., Nov. 26 St. Joseph (Conn.) 54 Trinity (Conn.) 67 Final
  Southern Me. 41 Saint Joseph's (Me.) 69 Final
Mon., Nov. 27 Suffolk 72 Curry 57 Final
  Nichols 78 Anna Maria 44 Final
Tue., Nov. 28 Albertus Magnus 76 Western Conn. St. 123 Final
  Emmanuel 38 Amherst 49 Final
Wed., Nov. 29 Keene St. 58 Regis (Mass.) 73 Final
  St. Joseph (Conn.) 74 Mitchell 70 Final
  Johnson & Wales (RI) 44 Rhode Island Col. 54 Final
  Saint Joseph's (Me.) 79 Colby 50 Final
  Simmons 35 Clark University 62 Final
  Suffolk * 57 Lasell 36 Final
Thu., Nov. 30 Mount Ida 60 Salem St. 72 Final
  Anna Maria 69 Lesley 39 Final
Fri., Dec. 01 Bay Path 30 Norwich 73 Final
  Hockenbury Classic
Sat., Dec. 02 Regis (Mass.) * 75 Albertus Magnus 58 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 69 Emmanuel 55 Final
  Mount Ida * 61 Suffolk 84 Final
  Simmons * 70 Anna Maria 52 Final
  Trinity (Conn.) 77 Norwich 56 Final
  Hockenbury Classic Championship Game
  Johnson & Wales (RI) * 91 Rivier 39 Final
  Lasell * 52 St. Joseph (Conn.) 57 Final
Tue., Dec. 05 Norwich 69 Lyndon St. 64 Final
  Lasell 47 Plymouth St. 55 Final
  Fitchburg St. 80 Mount Ida 94 Final
  Albertus Magnus 77 Pine Manor 68 Final
Wed., Dec. 06 Bridgewater St. 48 Johnson & Wales (RI) 55 Final
  Rhode Island Col. 55 Emmanuel 74 Final
  Rivier 58 St. Joseph (Vt.) 90 Final
Thu., Dec. 07 Lasell 47 Lyndon St. 57 Final
  Pine Manor 53 Emmanuel 102 Final
  Simmons 50 MCLA 54 Final
  Anna Maria 65 Framingham St. 93 Final
  Norwich 60 Johnson St. 41 Final
  Suffolk 69 Fitchburg St. 61 Final
Sat., Dec. 09 Mount Holyoke 54 Mount Ida 78 Final
  St. Joseph (Conn.) * 65 Johnson & Wales (RI) 71 Final
  Emmanuel * 85 Simmons 59 Final
  Rivier * 17 Saint Joseph's (Me.) 102 Final
  Suffolk 90 Framingham St. 87 Final - OT
  Albertus Magnus * 65 Norwich 53 Final
Mon., Dec. 11 Anna Maria * 54 Regis (Mass.) 76 Final
  Johnson & Wales (RI) 67 Mass.-Dartmouth 94 Final
  Emmanuel 46 Tufts 77 Final
Tue., Dec. 12 Emerson   Suffolk   5:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Mount Holyoke   6:00 PM
  South Hadley, Mass.
  Norwich   Castleton   Postponed
Thu., Dec. 14 Framingham St.   Regis (Mass.)   6:00 PM
  New Rochelle   Albertus Magnus   7:00 PM
Sat., Dec. 16 Albertus Magnus   Farmingdale State   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Coast Guard   2:00 PM
Wed., Dec. 20 Rockford   Lasell   2:00 PM
  Daytona Beach Shootout @ Daytona Beach, Fla.
Thu., Dec. 21 Lasell   Centre   2:00 PM
  Daytona Beach Shootout
Fri., Dec. 29 Anna Maria   Bowdoin   4:00 PM
  Coastal Classic
Sat., Dec. 30 Regis (Mass.)   Southern Me.   1:00 PM
  Hunter   Anna Maria   2:00 PM
  @ Bowdoin
  Wis.-River Falls   Emmanuel   5:00 PM
  @ Whittier College - Whittier, Calif.
Sun., Dec. 31 Dickinson   Emmanuel   12:00 PM
  @ Whittier College- Whittier, Calif.
  Husson   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
Tue., Jan. 02 Brandeis   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Bates   6:00 PM
  Nichols   St. Joseph (Conn.)   6:00 PM
  Mount Ida   Becker   7:00 PM
Wed., Jan. 03 Eastern Conn. St.   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Thu., Jan. 04 Mount Ida   Southern Vt.   1:00 PM
  Fitchburg St.   Anna Maria   5:00 PM
  Lasell   Rhode Island Col.   5:30 PM
  Regis (Mass.)   Mass.-Dartmouth   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Elms   6:00 PM
  Wheelock   Simmons   6:00 PM
  Westfield St.   Albertus Magnus   7:00 PM
Fri., Jan. 05 Johnson & Wales (RI)   Brown   12:00 PM
Sat., Jan. 06 Saint Joseph's (Me.) *   Norwich   12:00 PM
  Pine Manor   Suffolk   1:00 PM
  Rivier *   Mount Ida   1:00 PM
Tue., Jan. 09 Mount Ida *   Albertus Magnus   5:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Saint Joseph's (Me.)   5:00 PM
  Norwich *   Simmons   6:00 PM
  Lasell *   Regis (Mass.)   7:00 PM
Thu., Jan. 11 Albertus Magnus *   Rivier   5:00 PM
  Suffolk *   Anna Maria   5:00 PM
  Regis (Mass.) *   Norwich   5:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Simmons   7:00 PM
  Mount Ida *   Emmanuel   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
Sat., Jan. 13 Anna Maria *   St. Joseph (Conn.)   TBA
  Norwich *   Mount Ida   1:00 PM
  Lasell *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Rivier   1:00 PM
  Albertus Magnus * ^   Suffolk   1:00 PM
  Simmons *   Regis (Mass.)   3:00 PM
Tue., Jan. 16 Mount Ida *   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Rivier *   Regis (Mass.)   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Albertus Magnus   7:00 PM
  Norwich *   Lasell   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Simmons   7:00 PM
  Emmanuel *   Anna Maria   7:30 PM
Thu., Jan. 18 Norwich *   Suffolk   5:00 PM
  Anna Maria *   Mount Ida   5:00 PM
  Regis (Mass.) *   Johnson & Wales (RI)   5:30 PM
  Albertus Magnus *   Emmanuel   7:00 PM
Sat., Jan. 20 Johnson & Wales (RI) *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Emmanuel *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Anna Maria *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Simmons *   Lasell   1:00 PM
  Suffolk *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Norwich *   Rivier   3:00 PM
Mon., Jan. 22 U. of New England   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
Tue., Jan. 23 Lasell *   Anna Maria   5:30 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Regis (Mass.)   6:00 PM
  Mount Ida *   Rivier   7:00 PM
  Simmons *   Suffolk   7:00 PM
  Emmanuel *   Norwich   7:30 PM
Thu., Jan. 25 Simmons *   Mount Ida   5:00 PM
  Rivier *   Emmanuel   5:00 PM
  Norwich *   St. Joseph (Conn.)   5:30 PM
  Anna Maria *   Albertus Magnus   7:00 PM
  Suffolk *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
  Regis (Mass.) *   Lasell   7:00 PM
Sat., Jan. 27 Emmanuel *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Rivier *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Mount Ida *   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Suffolk   1:00 PM
  Simmons *   Johnson & Wales (RI)   3:00 PM
  Lasell *   Norwich   3:00 PM
Tue., Jan. 30 St. Joseph (Conn.) *   Anna Maria   5:30 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Lasell   6:00 PM
  Rivier *   Simmons   7:00 PM
  Suffolk *   Emmanuel   7:00 PM
  Plattsburgh   Norwich   7:00 PM
  Mount Ida *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Thu., Feb. 01 Anna Maria *   Suffolk   5:00 PM
  Regis (Mass.) *   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Mount Ida   6:00 PM
  Albertus Magnus *   Simmons   7:00 PM
  Lasell *   Rivier   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Emmanuel   7:00 PM
Sat., Feb. 03 Saint Joseph's (Me.) *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Norwich *   Anna Maria   1:00 PM
  Simmons *   Emmanuel   1:00 PM
  Rivier *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Becker   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Albertus Magnus *   Lasell   1:00 PM
  Suffolk *   Mount Ida   1:00 PM
Tue., Feb. 06 Mount Ida *   Norwich   5:30 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Anna Maria   6:00 PM
  Suffolk *   Saint Joseph's (Me.)   6:00 PM
  Emmanuel *   Lasell   7:00 PM
  Regis (Mass.) *   Simmons   7:00 PM
  Albertus Magnus *   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
Thu., Feb. 08 St. Joseph (Vt.)   Rivier   5:30 PM
  Lasell   Emerson   7:00 PM
Sat., Feb. 10 Rivier *   Anna Maria   12:00 PM
  Simmons   MIT   12:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Suffolk   1:00 PM
  Emmanuel *   Mount Ida   1:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Norwich   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Lasell   2:00 PM
Tue., Feb. 13 Albertus Magnus *   Johnson & Wales (RI)   5:30 PM
  Lasell *   Saint Joseph's (Me.)   5:30 PM
  Anna Maria *   Norwich   5:30 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Simmons   7:00 PM
  Suffolk *   Rivier   7:00 PM
  Emmanuel *   Regis (Mass.)   7:00 PM
Sat., Feb. 17 St. Joseph (Conn.) *   Suffolk   TBA
  Simmons *   Albertus Magnus   1:00 PM
  Norwich *   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
  Regis (Mass.) *   Rivier   1:00 PM
  Anna Maria *   Emmanuel   1:00 PM
  Lasell *   Mount Ida   1:00 PM
Tue., Feb. 20 Simmons   Great Northeast Athletic Conference Tournament Championship Quarterfinals   TBA
Thu., Feb. 22 Simmons   Great Northeast Athletic Conference Tournament Championship Semifinals   TBA
Sat., Feb. 24 Simmons   Great Northeast Athletic Conference Tournament Championship   TBA
* Conference
^ Division