2017 GNAC Women's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
Wed., Aug. 23 Johnson & Wales (RI) #   Eastern Conn. St.   7:00 PM
  Exhibition
Sat., Aug. 26 New England Col. #   Rivier   10:00 AM
Fri., Sep. 01 Simmons 0 Wellesley 1 Final
  Manhattanville 1 St. Joseph (Conn.) 1 Final - 2OT
  Anna Maria 0 Nichols 7 Final
  Mass.-Boston 1 Johnson & Wales (RI) 6 Final
  Providence, R.I.
  Emmanuel 0 Kean 3 Final
  Kean University Labor Day Tournament
  Mitchell 0 Mount Ida 1 Final
  Saint Joseph's (Me.) 1 U. of New England 4 Final
  Colby-Sawyer 3 Norwich 0 Final
  Albertus Magnus 2 Elms 1 Final
Sat., Sep. 02 Newbury College 0 Simmons 9 Final
  Rivier 1 MCLA 0 Final
  Emmanuel 0 Stockton 2 Final
  Kean University Labor Day Tournament @ Union, N.J.
  Me.-Farmington 2 Regis (Mass.) 1 Final
Sun., Sep. 03 Brandeis 5 Lasell 3 Final
  Suffolk 2 Rhode Island Col. 1 Final
  Dean College 0 St. Joseph (Conn.) 9 Final
  Mount Holyoke 6 Albertus Magnus 1 Final
  Husson 0 Saint Joseph's (Me.) 1 Final
  @ Deering Memorial Stadium (Portland)
  Nichols 2 Rivier 1 Final
Mon., Sep. 04 Mount Ida 7 Wheelock 0 Final
  Johnson & Wales (RI) 6 Eastern Nazarene 0 Final
Tue., Sep. 05 St. Joseph (Conn.)   MCLA   Cancelled
  Emmanuel 1 Wentworth 2 Final
  Johnson St. 4 Norwich 1 Final
Wed., Sep. 06 Albertus Magnus   Mitchell   Postponed
  Regis (Mass.) * 3 Mount Ida 0 Final
  Simmons 1 Lesley 1 Final - 2OT
Thu., Sep. 07 Lasell 1 Keene St. 3 Final
  Postponed From 9/6
  MIT 6 Emmanuel 1 Final
Sat., Sep. 09 Simmons * 0 Lasell 6 Final
  Regis (Mass.) * 0 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Albertus Magnus * 4 Suffolk 0 Final
  Mount Ida 2 Becker 0 Final
  Emmanuel * 10 Anna Maria 0 Final
  Johnson & Wales (RI) * 2 Saint Joseph's (Me.) 0 Final
  @ Deering Memorial Stadium (Portland)
  Rivier * 1 Norwich 2 Final
Sun., Sep. 10 Saint Joseph's (Me.) 3 Me.-Farmington 0 Final
Mon., Sep. 11 Johnson & Wales (RI) 0 Connecticut Col. 4 Final
  Lasell 0 Western Conn. St. 1 Final
Wed., Sep. 13 Lasell * 1 Albertus Magnus 0 Final
  Anna Maria * 1 Regis (Mass.) 8 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 1 Emmanuel 2 Final - OT
  Norwich * 0 Johnson & Wales (RI) 5 Final
  Rivier * 0 Mount Ida 4 Final
  St. Joseph (Conn.) * 2 Simmons 1 Final
Thu., Sep. 14 Suffolk 0 Lesley 6 Final
Sat., Sep. 16 Suffolk * 3 Regis (Mass.) 2 Final - OT
  Simmons * 1 Emmanuel 1 Final - 2OT
  Norwich * 0 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Brandeis 2 Johnson & Wales (RI) 1 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 9 Anna Maria 0 Final
  Lasell * 6 Rivier 0 Final
  Mount Ida * 1 Albertus Magnus 2 Final
Mon., Sep. 18 Southern Me. 0 Saint Joseph's (Me.) 5 Final
Tue., Sep. 19 Springfield   Lasell   Postponed
  Mass. Maritime 7 Anna Maria 0 Final
Wed., Sep. 20 Mount Ida * 1 St. Joseph (Conn.) 3 Final
  Johnson & Wales (RI) * 4 Albertus Magnus 1 Final
  Norwich * 0 Saint Joseph's (Me.) 2 Final
  Mass.-Boston 1 Emmanuel 2 Final
  Boston, Mass.
  Simmons * 2 Suffolk 1 Final
Thu., Sep. 21 Roger Williams 3 Emmanuel 0 Final
Fri., Sep. 22 Albertus Magnus * 2 Rivier 2 Final - 2OT
Sat., Sep. 23 Regis (Mass.) * 2 Simmons 4 Final
  Saint Joseph's (Me.) * 0 Lasell 1 Final
  St. Joseph (Conn.) * 0 Johnson & Wales (RI) 2 Final
  Suffolk * 0 Mount Ida 1 Final
  Emmanuel * 4 Norwich 1 Final
Mon., Sep. 25 Curry 3 St. Joseph (Conn.) 1 Final
  Johnson & Wales (RI) 3 Coast Guard 0 Final
  Becker 11 Anna Maria 0 Final
Tue., Sep. 26 Albertus Magnus *   Emmanuel   7:00 PM
Wed., Sep. 27 St. Joseph (Conn.)   Newbury College   3:30 PM
  Hellenic College
  Simmons *   Anna Maria   7:00 PM
  Rivier *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
  Mount Ida *   Norwich   7:00 PM
  Lasell ^   Suffolk   7:00 PM
  Regis (Mass.) *   Saint Joseph's (Me.)   7:30 PM
Sat., Sep. 30 Simmons *   Rivier   1:00 PM
  Norwich *   Suffolk   1:00 PM
  Anna Maria *   Albertus Magnus   1:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Saint Joseph's (Me.)   2:00 PM
  Lasell *   Regis (Mass.)   2:30 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Mount Ida   5:00 PM
Mon., Oct. 02 Anna Maria   Mitchell   Postponed
  Anna Maria *   Lasell   4:00 PM
Tue., Oct. 03 Newbury College   Norwich   6:00 PM
Wed., Oct. 04 Emmanuel *   Lasell   4:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Mount Ida   4:00 PM
  Suffolk *   Anna Maria   4:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Regis (Mass.)   6:30 PM
  Albertus Magnus *   Simmons   7:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Rivier   7:30 PM
Fri., Oct. 06 Simmons *   Norwich   7:00 PM
Sat., Oct. 07 Albertus Magnus *   Regis (Mass.)   12:00 PM
  Anna Maria *   Johnson & Wales (RI)   1:00 PM
  Suffolk *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Mount Ida *   Emmanuel   3:00 PM
  Rivier *   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
Mon., Oct. 09 Mass.-Dartmouth   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Wed., Oct. 11 Regis (Mass.) *   Norwich   4:00 PM
  Anna Maria   St. Joseph (Conn.)   4:00 PM
  Emmanuel *   Rivier   5:30 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Suffolk   7:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Simmons   7:00 PM
  Lasell *   Mount Ida   7:00 PM
Sat., Oct. 14 Rivier *   Suffolk   1:00 PM
  Norwich *   Anna Maria   2:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Lasell   2:45 PM
  Regis (Mass.) *   Emmanuel   3:00 PM
  Saint Joseph's (Me.) *   Albertus Magnus   3:30 PM
  Homecoming
  Simmons *   Johnson & Wales (RI)   5:00 PM
Sun., Oct. 15 Mount Ida   Fisher   1:00 PM
Mon., Oct. 16 Anna Maria   Newbury College   3:30 PM
  Hellenic College
  Suffolk   Pine Manor   3:30 PM
  Lasell   Roger Williams   7:00 PM
Tue., Oct. 17 Rivier *   Regis (Mass.)   7:30 PM
Wed., Oct. 18 Norwich *   Lasell   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.) *   Albertus Magnus   4:30 PM
  Johnson & Wales (RI)   Rhode Island Col.   6:00 PM
  Mount Ida *   Anna Maria   6:30 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Thomas (ME)   7:00 PM
  Simmons   Mass.-Dartmouth   7:00 PM
  Suffolk *   Emmanuel   7:00 PM
Thu., Oct. 19 Lesley   Regis (Mass.)   7:30 PM
Sat., Oct. 21 Suffolk *   Saint Joseph's (Me.)   11:00 AM
  Emmanuel *   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  USJ Senior Day
  Anna Maria *   Rivier   3:30 PM
  Becker   Regis (Mass.)   4:30 PM
  Albertus Magnus *   Norwich   5:00 PM
  Simmons *   Mount Ida   7:00 PM
  Lasell *   Johnson & Wales (RI)   7:00 PM
Sun., Oct. 22 Me.-Fort Kent   Saint Joseph's (Me.)   12:00 PM
Mon., Oct. 23 Emmanuel   Salem St.   TBA
  Mass. Maritime   Suffolk   7:00 PM
Tue., Oct. 24 Regis (Mass.)   Framingham St.   4:00 PM
  Lyndon St.   Norwich   7:00 PM
Wed., Oct. 25 Plymouth St.   Rivier   7:00 PM
  Johnson & Wales (RI) *   Emmanuel   7:00 PM
  Albertus Magnus   Coast Guard   7:00 PM
  Westfield St.   Simmons   7:00 PM
Thu., Oct. 26 Framingham St.   Lasell   3:00 PM
  Pine Manor   Mount Ida   7:00 PM
Sat., Oct. 28 Simmons %   Great Northeast Athletic Conference Tournament Quarterfinals   TBA
Tue., Oct. 31 Simmons %   Great Northeast Athletic Conference Tournament Semifinals   TBA
Sat., Nov. 04 Simmons %   Great Northeast Athletic Conference Championship   TBA
Sat., Nov. 11 Simmons %   NCAA Tournament First Round   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season